Remissvar avseende Föreskrifter med anledning av att Esap inrättas (FI dnr 25–27276)

Fondbolagens förening har beretts möjlighet att lämna synpunkter på förslagen i rubricerad promemoria.

Föreningen har följande synpunkter gällande de ändringar som föreslås i FFFS 2007:17 om verksamhet på marknadsplatser (härefter föreskrifterna).

Anmälan om flaggning för aktieägare

Finansinspektionen (härefter FI) föreslår ändringar i föreskrifterna för att anpassa dem till ändringar som har gjorts i EU:s öppenhetsdirektiv och tillhörande nationell lagstiftning med anledning av Esap-förordningen och inrättandet av en europeisk gemensam åtkomstpunkt för finansiell och hållbarhetsrelaterad information (European Single Access Point – Esap). Av remisspromemorian framgår att det aktuella föreskriftsprojektet är begränsat till föreskrifter som kan hänföras till den information som ska samlas in och tillgängliggöras i Esap under fas 1 (sid 6).

Utöver de ändringar i föreskrifterna som följer av Esaps inrättande, föreslår FI dock även att det ska bli obligatoriskt för innehavare av aktier, depåbevis eller andra finansiella instrument som är anmälningsskyldig enligt 4 kap. 3 § lagen (1991:980) om handel med finansiella instrument (LHF) att ange vilket antal aktier/finansiella instrument och röster innehavaren hade före den anmälningspliktiga transaktionen. I nuläget är det frivilligt att lämna sådana uppgifter. Vidare föreslås att det uttryckligen ska framgå att både antalet rösträtter och andelen av rösträtterna efter transaktionen ska anges i anmälan. Slutligen föreslås vissa redaktionella ändringar i bestämmelserna om flaggning (sid 9).

Föreningen vill framhålla följande. Av ändringarna i öppenhetsdirektivet (direktiv 2004/109/EG) till följd av Esap, särskilt artikel 23a som i sin tur hänvisar till artikel 21.1, samt vid en jämförelse med artikel 2.1 k i direktivet, framgår enligt vår bedömning att de aktuella kraven är riktade mot emittenten och inte mot aktieägare. Det är mot denna bakgrund viktigt att FI tydligt särskiljer de ändringar i föreskrifterna som följer av införandet av Esap från övriga ändringar avseende flaggning som riktar sig till aktieägare, och som synes ligga utanför de rättsliga förutsättningarna för föreskriftsprojektet.

Det är vidare angeläget att denna gränsdragning tydligt upprätthålls i föreskrifterna. De föreslagna bestämmelserna åtskiljer enligt vår mening inte de skyldigheter för emittenter som följer av Esap-regelverket från de skyldigheter som gäller för aktieägare enligt flaggningsreglerna. Bestämmelserna bör därför revideras så att denna skillnad tydligt kommer till uttryck.

Föreningen anser vidare att det inte är ändamålsenligt att ålägga aktieägare att rapportera uppgifter såsom sektorkod och emittentens storlek, då dessa uppgifter bättre lämpar sig för emittenten att tillhandahålla. Ett sådant krav framstår som onödigt betungande, och FI bör eftersträva att undvika att införa ytterligare administrativa bördor.

Verifiering av den information som lämnas

Föreningen har inga invändningar mot Finansinspektionens förslag i 13 § i föreskrifterna om att anmälan enligt 4 kap. 3 § eller 9 § andra stycket FHF ska lämnas i elektronisk form. Av remisspromemorian framgår att anmälningarna initialt ska göras via den befintliga rapporteringsportalen. Vidare anges i bestämmelsen att avsändarens identitet och informationens äkthet ska säkerställas genom användning av elektronisk legitimation, utan att skälen för detta närmare utvecklas i promemorian.

Föreningen vill här framhålla att för utländska aktieägare innebär detta betydande begränsningar. Tillgång till portalen kräver installation av en mobilapplikation och möjligheten till autentisering via SMS har tagits bort. Det återstående alternativet – svenskt BankID – är i praktiken inte tillgängligt för aktörer som inte är baserade i Sverige. Detta synes inte vara ändamålsenligt. Föreningen vill därför understryka behovet av att införa ytterligare inlämningsalternativ som fungerar för utländska aktörer.

 

FONDBOLAGENS FÖRENING

Madeleine Dubois Orvelius
senior jurist

 

Ladda ner dokument: Remissvar avseende Föreskrifter med anledning av att Esap inrättas (FI dnr 25–27276)