Nyhet Publicerad

Fondbolagen välkomnar förslag om fondandelsbolag

Ett införande av fondandelsbolag kan stärka Sveriges konkurrenskraft som fondmarknad och skapa bättre förutsättningar för fler fonder att etableras i landet.

Fondbolagens förening är positiv till förslaget i slutbetänkandet Fondandelsbolag – för en mer konkurrenskraftig fondmarknad (SOU 2025:117). En ny associationsrättslig fondstruktur gör det möjligt att etablera fonder i Sverige som i dag ofta förläggs utomlands.

Det kan stärka svenska fonders möjligheter att nå internationella investerare och bidra till att fler fonder och förvaltningslösningar utvecklas på hemmaplan. Förslaget är också en förutsättning för att EU:s långsiktiga investeringsfonder, Eltif-fonder, ska kunna etableras i Sverige – ett område där intresset växer.

Föreningen framhåller att fondandelsbolag kan ge en mer effektiv förvaltning, bland annat genom möjligheten att samla flera delfonder i samma struktur men även att förlägga sin verksamhet i Sverige i större utsträckning.

Sammantaget bedöms förslaget stärka både fondförvaltare, investerare och det svenska investeringsklimatet, samtidigt som mer av fondindustrin kan stanna i Sverige.

Ta del av föreningens detaljerade synpunkter på förslagen och texterna i betänkandet här.